Przewodnik Tatrzański Szymon Michlowicz - tel. (48) 502-113-595.

Poza szlakiem – „Grań Kościelców” i „Wierch Pod Fajki”

Grań Kościelców i Wierch Pod Fajki to klasyczne cele z okolic Hali Gąsienicowej. Obie drogi oscylują wokół II stopnia trudności – są więc doskonałe dla początkujących entuzjastów wspinaczki.

Przejścia eksponowaną granią i uroda niełatwo dostępnych wierzchołków dostarczają dawkę adrenaliny. Opieka, wsparcie i wiedza wykwalifikowanego przewodnika pozwala bezpiecznie sprawdzić się w trudnych warunkach.


Grań Kościelców – adrenalina z widokiem na doliny


Grań Kościelców to obowiązkowa pozycja na liście celów wspinaczkowych w Tatrach Wysokich. Na szczyt Kościelca można również dostać się popularnym znakowanym szlakiem turystycznym. Wspomniane przejście granią dostępne jest również dla stawiających pierwsze kroki miłośników wspinania, ale tylko w asyście zawodowego przewodnika.


Trudność drogi to taternicka „dwójka” z bardzo wdzięcznym przebiegiem – na śmiałków czeka lita skała i stosunkowo nieduże trudności techniczne. Mimo wszystko ekspozycja jest znacząca, dlatego poza dawką pięknych widoków, Grań Kościelców dostarcza też solidną dawkę adrenaliny.
Rozpoczynając wędrówkę od strony południowej, czyli od Mylnej Przełęczy, droga rozciąga się w kierunku północnym i prowadzi przez wierzchołek Zadniego Kościelca (2160 m n.p.m.), który stanowi najwyższy punkt całej grani. Aby jednak osiągnąć ten cel – najpierw należy pokonać tzw. Szafę, czyli imponującą 25-metrową turnię.

Następnie, mijając Kościelcową Przełęcz, przemieścić się stromo w stronę wierzchołka Kościelca (2155 m n.p.m.). Zejście prowadzi już znanym szlakiem turystycznym przez Przełęcz Karb. Po wyzwaniach wspinaczki można nacieszyć oczy urokliwą panoramą całej Doliny Gąsienicowej. Grań Kościelców dzieli ją bowiem na dwie części: zachodnią (Dolina Zielona Gąsienicowa) i wschodnią (Dolina Czarna Gąsienicowa).


Wierch pod Fajki – imponująca dwójka


Innym wariantem wspinaczki w rejonie Doliny Gąsienicowej jest droga prowadząca na Wierch Pod Fajki (2135 m n.p.m.). Charakterystyczna Grań Fajek widoczna z Kościelca lub Czarnego Stawu Gąsienicowego z pewnością pozwoli zaznać debiutującym wspinaczom pożądanych emocji.
Niezapomniane wrażenia są gwarantowane. Zapewnia je konkretna ekspozycja na całej długości drogi i poruszanie się po charakterystycznych wąskich skałach. Grań Fajek wygląda na niemalże celowo ciosaną z obu stron. Urwiste w górnej części skały opadają na imponującą wysokość około 200 m. Wierch Pod Fajki to najwyższy punkt drogi prowadzącej od Pańszczyckiej Przełęczy (ok. 2115 m n.p.m.) w kierunku Żółtej Turni. A ściśle rzecz biorąc – jest nim jeden z jego wierzchołków. Istnieją bowiem dwa: główny i północno-zachodni.

Podobnie jak w przypadku Grani Kościelców stopień trudności tej drogi to także „dwójka”.
Wejście na Wierch Pod Fajki i wspinaczka wzdłuż stromych ścian są doskonałą wyprawą dla początkujących. Usatysfakcjonuje ona osoby spragnione dodatkowych bodźców, których nie zazna turysta spacerujący w dolinach czy wędrujący przystępnymi, znakowanymi szlakami.